......... Elektronová mikroskopie pro biology .........
© 2001 < Jana Nebesářová >
........Kapitola 3.1 - Zdroj elektronů 

Obsah:

Trocha historie...
Proč elektrony?
Transmisní
     elektronový
     mikroskop (TEM)
Příprava preparátů
     pro TEM chemickou
     cestou
Příprava preprátů
     pro TEM fyzikálními
     metodami
Další metody přípravy
     prepárátů pro TEM
Skanovací elektronový
     mikroskop (SEM)
Příprava preparátů
     pro SEM
Počítače a elektronová
     mikroskopie
Protokoly
Literatura
Autoři
Odkazy
Hl. stránka
Zavřít

Zdroj elektronů

Jestliže zahřejeme jakýkoliv materiál na vysokou teplotu, dodáme elektronům dostatečnou energii, aby překonaly přirozenou energetickou bariéru, která jim brání v úniku. Úniková energie elektronu, označovaná jako výstupní práce, a její vztah k únikové rychlosti určuje následující rovnice:
Rovnice1[1.]

kde v je úniková rychlost elektronu, e je jeho náboj a m hmotnost, E je výstupní energie specifická pro daný kov (pro wolfram je rovna 4,52 V). Z daného vztahu např. pro wolfram vyplývá úniková rychlost 1,26 x 106 m/s. K zahřátí a následné termoemisi může dojít při průchodu elektrického proudu vláknem a pravděpodobnost úniku elektronů může být ještě zvýšena jeho vytvarováním do tvaru písmene V (obr. 1), kdy porušení ultrastruktury v místě ohybu usnadní uvolnění elektronů . Nejčastěji se v termoemisních tryskách používá právě wolframové vlákno díky nízké výstupní energii ( W = 4,5 V, Ni = 2,6 V, LaB6 = 1,0 V), vysokému bodu tání (W = 3653 K, Ni = 1000 K, LaB6 = 2000 K) a nízké hodnotě vakua, kterou vyžaduje pro svůj provoz. Vynikajícím termoemisním zdrojem elektronů jsou katody z LaB6 (obr. 2), které však vyžadují mnohem lepší vakuum v prostoru elektronové trysky.
V praxi od elektronového zdroje vyžadujeme, aby poskytoval koherentní svazek elektronů, což znamená, že by elektrony měly vycházet z bodového zdroje, měly by mít stejnou energii a dokonce by se měla jejich průvodní vlna nacházet ve stejné fázi. Z těchto důvodů je konstrukce elektronové trysky složitější, jak ukazuje (obr. 3). Trysku tvoří katoda emitující elektrony a anoda s kruhovým otvorem ve svém středu, která je přitahuje a dává jim dostatečné zrychlení na průlet tubusem mikroskopu. Vlákno katody je vystředěno do otvoru tzv. Wehneltova válce, který má záporné předpětí a díky jehož působení se okolo emitujícího hrotu katody vytvoří mrak elektronů (obr. 4). Ty jsou potom postupně odsávány z otvoru Wehneltova válce k anodě a ty které mají správný směr získají dostatečnou rychlost, aby jí prolétly dále do tubusu (obr. 5). Tímto jednoduchým způsobem, kdy Wehneltův válec funguje v podstatě jako první elektrostatická čočka mikroskopu, je zajištěna dostatečná zásoba elektronů s přibližně stejnou počáteční energií, tak aby elektronový paprsek měl výše zmíněné vlastnosti.
Na (obr. 6) je závislost emisního proudu na žhavicím proudu katody. Z grafu je zřejmé, že má smysl zvyšovat žhavicí proud do hodnoty I , kdy dosáhneme maximálního emisního proudu. Při dalším zvyšování žhavicího proudu se jíž emisní proud mění nepatrně, ale katoda se v důsledku přežhavení rychleji opotřebovává a snižuje se její životnost (obr. 7). Na (obr. 8) je obrázek katody v podžhaveném stavu, tzv. dutý paprsek, který je používán k vycentrování elektronové trysky a k nastavení stigmátoru osvětlovací soustavy čoček.
Výkonnějším zdrojem elektronů s neomezenou životností je autoemisní tryska, kdy elektrony emituje studené wolframové vlákno odleptané do hrotu s poloměrem 60 až 200 nm (obr. 9). Proti hrotu je umístěna elektroda s kladným napětím 5 kV. Kolem hrotu potom vzniká elektrické pole s intenzitou 108 V/cm, které je schopno vytrhovat velké množství elektronů z povrchu wolframového hrotu. Nevýhodou autoemisní trysky je vysoká hodnota vakua (10-6 až 10-8 Pa). Přehled parametrů jednotlivých elektronových zdrojů uvádí {tab. 1}.


 Předchozí Další  

Literatura

Obrázky

Obr.1 - Katoda z wolframového vlákna
Zpět
Obr.2 - Katoda z LaB6
Zpět
Obr.3 - Konstrukce termoemisní trysky:K-wolframová katoda,W-Wehneltův válec,A-anoda
Zpět
Obr.4 - Funkce termoemisní trysky
Zpět
Obr.5 - Vliv předpětí na Wehneltově válci na emisní proud
Zpět
Obr.6 - Závislost emisního proudu na žhavícím proudu katody
Zpět
Obr.7 - Nová a použitá wolframová katoda
Zpět
Obr.8 - Dutý paprsek neboli obraz wolframového vlákna,jeho obraz v nevycentrovaném stavu a v provozním stavu
Zpět
Obr.9 - Termoemisní katoda
Zpět

Tabulky

Tab.1 - Parametry jednotlivých elektronových zdrojů
Vlastnosti žhavená wolframová
katoda
žhavená LaB6
katoda
autoemisní tryska
průměr hrotu 200 µm 20 µm 0,1 µm
provozní teplota 2859 K 1850 K okolí
proud svazku 5x10-12 A 8x10-11 A 10-8 A
průměr svazku 9 mm 5 mm <1-2 nm/td>
požadované vakuum 10-5 mm Hg 10-7 mm Hg 10-10 mm Hg
životnost 35 h 250 h neomezená
Zpět
       Desing by NebeNet © 2001 < Jana Nebesářová >