......... Elektronová mikroskopie pro biology .........
© 2001 < Jana Nebesářová >
........Kapitola 9.2 - Virtuální elektronová mikroskopie 

Obsah:

Trocha historie...
Proč elektrony?
Transmisní
     elektronový
     mikroskop (TEM)
Příprava preparátů
     pro TEM chemickou
     cestou
Příprava preprátů
     pro TEM fyzikálními
     metodami
Další metody přípravy
     prepárátů pro TEM
Skanovací elektronový
     mikroskop (SEM)
Příprava preparátů
     pro SEM
Počítače a elektronová
     mikroskopie
Protokoly
Literatura
Autoři
Odkazy
Hl. stránka
Zavřít

Virtuální elektronová mikroskopie

Počítače přinesly do laboratoří elektronové mikroskopie řadu ulehčení při práci s přístrojovou technikou, ale i řadu ulehčení při zpracovávání obrazu. Cílem tohoto krátkého odstavce je naznačit, kam směřuje vývoj v této nejdynamičtěji se rozvíjející oblasti a co lze očekávat v nejbližší budoucnosti.
Obrovskou předností současných počítačů je možnost jejich vzájemného propojení. Vznikají tak lokální interní sítě, např. v rámci laboratoře elektronové mikroskopie, které umožňují např. snadno přesouvat snímky tam, kde je lokalizován potřebný software pro jejich zpracování, nebo doprovázet pohyb preparátu laboratoří protokolem, do kterého je možno kdykoliv nahlédnout a doplnit jej. Kromě toho, je možné počítač zapojit i do celosvětové sítě Internet, která jako pavučina stále hustěji opřádá zeměkouli a nabízí neuvěřitelné množství informací (odkazy). Uvnitř počítačů a serverů vzniká neskutečný virtuální prostor, který nám umožňuje vytvářet nové světy naší fantazie, ale i nahlédnout do jinak těžko přístupných oborů lidské činnosti. Samozřejmě, že lze nalézt i virtuální mikrosvět. Na adrese virtuální skanovací elektronové mikroskopie si lze prohlédnout připravené obrázky octomilky, roztoče, rozsivek a dalších objektů stejným způsobem jako ve skutečném SEM: zaostřit, přidat jas či kontrast, měnit zvětšení. Virtuálním mikroskopem se pro tuto chvíli pro nás stává počítač.
Pokud v připravené sadě nenajdeme svůj vytoužený objekt, není třeba si kvůli tomu kupovat elektronový mikroskop. Stačí vyhledat laboratoř elektronové mikroskopie, která umožňuje mikroskopovat na dálku prostřednictvím sítě Internet a domluvit se s nimi na podmínkách a čase, kdy vloží náš vzorek do daného mikroskopu a umožní nám se připojit. Tento projekt, ač zní poněkud fantasticky, už běží ve USA pod názvem Tele-presence microscopy. Jeho hlavní myšlenkou je propojit pomocí internetové sítě s vysokou kapacitou přenosu dat počítače uživatelů s technicky špičkově vybaveným pracovištěm a umožnit tak zájemcům ze vzdáleného místa nejen pozorovat na svém počítači jejich preparát prohlížený v mikroskopu, ale snímat obrázky a spektra,posunovat preparát, měnit parametry mikroskopu nebo se celého prohlížení zúčastnit jako pasivní divák či konzultant. V konečném důsledku přinese tento nový způsob maximální využití nákladné přístrojové techniky, možnost využívat tuto techniku velkému počtu zájemců, snížení cestovních nákladů a přímé zapojení expertů v dané problematice do řešení, aniž by museli opustit svou pracovnu.
V českém prostředí si budeme na výhody mikroskopování na dálku ještě nějakou dobu počkat. Kromě předpokladu výkonného připojení na Internet jsou k realizaci tohoto projektu ještě třeba mikroskopy plně řízené počítači s přímou akvizicí obrazu a motorovými stolky, kterých se v našich laboratořích mnoho nevyskytuje. Česká varianta mikroskopování na dálku tedy vypadá následovně: po zaslání vzorku lze výsledky očekávat elektronickou poštou.



 Předchozí Další  

Literatura

Obrázky

K této kapitole nejsou žádné obrázky.

       Desing by NebeNet © 2001 < Jana Nebesářová >